Kogo może zainteresować pożyczka bez BIK-u?

Pozabankowe instytucje finansowe, których oferta obejmuje wsparcie bez BIK cieszą się coraz większą popularnością. Klienci, których interesuje pożyczka bez BIK nie przejmują się nawet tym, że atmosfera wokół parabanków jest coraz gęstsza. Czy zjawisko to możemy tłumaczyć spowolnieniem gospodarczym i rosnącą liczbą zadłużonych Polaków, którzy nie mają już szans na wsparcie udzielane im przez klasyczny bank? Tego rodzaju wyjaśnienie jest akceptowalne, warto jednak zwrócić uwagę na to, że obserwowane przez nas zjawisko może mieć i inne przyczyny.

Nie można nie zgodzić się z tym, że taka pożyczka kusi zadłużonych, skoro bowiem parabank nie sprawdza historii kredytowej, może nie wiedzieć o naszych poważnych tarapatach. Ta grupa klientów pozabankowych instytucji finansowych ciągle jest bardzo liczna, paradoksalnie jest to przy tym grupa, która powinno w szczególny sposób zainteresować się publikacjami ekonomistów poświęconymi ryzyku, jakie niesie za sobą współpraca z parabankami.

Rzeczywiście, pożyczka bez BIK jest w niektórych parabankach przyznawana każdemu, nie powinniśmy się jednak łudzić

adna instytucja tego typu nie działa charytatywnie, warunki, na jakich przyznawane jest tego rodzaju wsparcie finansowe (wysokie oprocentowanie, dodatkowe koszty, rygorystyczne podejście do klientów zwlekających z terminowym opłacaniem rat) sprawiają więc, że udzielanie pożyczek bez BIK jest opłacalne z punktu widzenia samego parabanku.

Coraz częściej dowiadujemy się jednak, że o pożyczkę bez BIK starają się również osoby dobrze zarabiające, które nie mają wcale problemów z Biurem Informacji Kredytowej. Wiadomość ta szokuje zwłaszcza, gdy dowiadujemy się, że osób takich nie przeraża nawet wyższe niż zazwyczaj oprocentowanie. Okazuje się jednak, że w przypadku tej grupy klientów nie mamy wcale do czynienia ze stanem chwilowego zaćmienia umysłu, ale z działaniem w pełni przemyślanym. Weryfikacja klienta w parabanku (a co za tym idzie, również wydanie decyzji o przyznaniu mu wsparcia finansowego) przebiega znacznie szybciej niż w bankowej instytucji finansowej, gdy zatem pewna kwota potrzebna jest natychmiast, trudno o lepszą alternatywę. Pożyczka bez BIK  jest kusząca również dla osób, które w przyszłości planują zaciągnięcie dużego zobowiązania w banku. Informacja na jej temat z pewnością obniżyłaby ich szansę, parabanki okazują się zatem prawdziwym wybawieniem.